A fenti megállapítást már akkor is megtettük, amikor néhány hete szakértők segítségével kijelöltük, melyik 54 körzet kell a győzelemhez annak, aki ki akarja hívni Orbán Viktort. Mivel a Vétóban arra szerződtünk, hogy a végére járunk, hogyan lehet megszervezni a változáshoz kellő többséget, arra vállalkoztunk, hogy bizonyos kiemelten érdekes körzetekben mélyfúrást végezve feltárjuk, hogyan áll ez a küzdelem. Ehhez pedig érdemes kimozdulni Budapestről: elsőként a Veszprém megyei 3-as választókerületben jártunk, amit egyszer már elhódított az ellenzék.
Rig Lajos különleges politikus: több mint 9 százalékponttal teljesített jobban 2022-ben, mint a választókerületben az ellenzéki lista. Erre 1994 óta Magyarországon sehol nem volt példa! Az pedig, hogy így is vereséget szenvedett, már az akkori országos kampányt minősíti… Egy olyan kampánnyal, amely nem hagyja magára sem anyagilag, sem üzeneteiben a jelöltjeit, ő képes lett volna a győzelemre. Az általunk megjelölt, győzelemhez szükséges 54 körzet között akad szép számmal ilyen, ahol az országos lista számait nemcsak hozó, de felülteljesítő jelöltet kell találni a győzelemhez – és egy ilyen jelölt megtalálása után rögtön meg kell kezdeni a helyi kampányszervezet kiépítését a választók személyes meggyőzéséhez.
Érdekes azt is megnézni, hogy egy-egy vidéki körzet demográfiailag és területileg is mennyire sokszínű lehet, nagy hiba homogénnek elképzelni őket. Június 9-én, az EP-választáson a Fidesz kisebbségben maradt a kerület székhelyén, Tapolcán, ahogy a nála is nagyobb Ajkán – a harmadik jelentősebb város, Sümeg viszont a Fideszhez húz, ahogy a kistelepülések többsége is. Ezek között a kistelepülések között ráadásul ugyanúgy megtaláljuk a Káli-medence üdülőövezeteit, mint az ország elmaradottabb régióira emlékeztető falvakat a körzet északi részén. Működő stratégia lehet pusztán Ajka és Tapolca tartalékainak jobb kiaknázása is, de ha megvannak az önkéntesek ahhoz, hogy személyesen is felkeressék a választókat, akkor arról sem kell lemondani, hogy az elmaradottabb települések lakosait is meg lehessen győzni – főleg gazdasági nehézségek idején, amikor sokkal kézzelfoghatóbb a kormány inkompetenciája.
A kompetencia kérdése azért döntő, mert hiába elégedetlen egy választó a Fidesszel, ha nem lát kormányzóképes alternatívát. Ezért fontosak azok az adatok a Partizán és a 21 Kutatóközpont új felméréséből, amelyek azt mutatják: Magyar Péter lehetséges kormányának kormányzóképességét már közel ugyanannyian játják jobbnak, mint ahányan Orbán Viktorékét. Ez a szám pedig még magasabb, ha arról van szó, ki kezelné jobban a gazdaságot. Úgy tűnik, sokakban megérett a gondolat: nem igaz már, hogy a Fidesz “legalább tud kormányozni”, és nő a hajlandóság arra, hogy akár egy ismeretlen, még nem bizonyított jelöltre is leszavazzanak.
Hogy mit érdemes kezdeni ezzel a helyzettel, hogyan váltható győzelemre helyi és országos szinten – erről szólt a tapolcai adás, amelyet rendhagyó módon élőben sugároztunk, de ha lemaradtál volna róla, érdemes visszanézni.
Üdvözlettel
Endrey Mátyás, szerkesztő
Comments