Sziasztok!
🌴 A maival együtt még három hírlevelet fogtok kapni a nyári szünet előtt. Abban egyre kevésbé hiszek, hogy nem lenne történés július második felétől a világpolitikában, ezeket azonban augusztus 15-től dolgozom majd fel Nektek, hacsak nem történik olyan bréking esemény, amely megkívánja a gumimatracok azonnali félredobását és a mentális pihenőnk megszakítását.
🇪🇺 Az elmúlt hónapban végigkövettük, hogy mi történik az Európai Parlament jobbszélén. Nem ülepszik a por, újra felkavarta Babis, Orbán és Kickl a hétvégén. Bécsben bejelentették a Patrióták Európáért pártszövetséget és manifesztót. Sok meglepetés nincs benne, Brüsszel, a migráció és a Green Deal a főellenségek. Ez egy ügyes biztonsági játék, mert ha összejön ebből egy EP-frakció (ehhez 7 országból kellenek képviselők!), az nagyot szólhat, ha mégsem, akkor pedig van egy manifesztó, amelyet még később is le lehet porolni.
Az olasz Domani lap szerint nem kizárt, hogy Le Pen az ID-csoportot átalakítva vagy feladva, az FPÖ-vel együtt átmenjen a Patriótákhoz. Sok másik, kisebb párt is meglépheti ezt, a vízválasztó mégis az, hogy a francia parlamenti választás győztese, a Nemzeti Tömörülés hajlandó-e Orbán mellé állni. Vagy Salvini az olasz Ligával – aki Meloni koalíciós partnere Rómában, de közben az ID tagja – beül-e Orbán mellé, kockáztatva ezzel a hazai kormányzati kapcsolatait? Ezekre a kérdésekre most nehéz racionális választ adni, mert meggyőződésem, hogy fontos változókat nem látunk még az egyenletben, így önmagunk félrevezetése helyett most várjunk ki: messze a legnagyobb zsugázás ezen a térfélen zajlik.
Azon a tényen viszont a Patrióták sikere sem változtatna, hogy az ECR mellett legalább egy másik szélsőjobb frakció – az ID vagy a Patrióták – működne, hasonlóan nagy méretben. Sőt, még ott az AfD, amely kérdés, hogy saját csoportot akar-e ezután. Emellett vannak még lemorzsolódók is. Ezzel nagy összeborulás nincs az EPP-től jobbra, ezt a politikai középerők Meloni kooptálásával a maguk szempontjából ügyesen intézték.
Zelenszkij több megállapodást is aláírt Brüsszelben az európai csúcson tett látogatásán, sőt, a NATO-ban is megállt. Itt Kaja Kallas észt miniszterelnök, leendő EU-s külügyi főképviselővel.
🇭🇺 Make Europe Great Again! A magyar uniós soros elnökség július elsején kezdődött. De Croo belga miniszterelnök a múlt heti EU-csúcson azzal adta át az elnökségi stafétát – Magyarország előtt a Belga Királyság, utána pedig majd Lengyelország látja el a tisztet –, hogy “érdekes helyzet mindenkinek egyszer az életben azon a poszton lenni, ahol kompromisszumot kell kötni, így nagyon ajánlom ezt Orbán úrnak”.
Az EU elnökségét adó ország vezetője körbeutazhatja az EU-fővárosokat – Orbán Viktor is járt Párizsban, Berlinben és Rómában, ráadásul tegnap, kedden Kijevbe látogatott Zelenszkijhez. Ismert részletek a Telex összefoglalójában itt, jövő héten megnézzük, hogy lesz-e más következménye a találkozónak, hogy változik-e a magyar álláspont például az Európai Békealapban feltartott támogatások ügyében.
Az elnökséget ellátó országba hagyományosan ellátogat az Európai Bizottság vezetése, így ezúttal Von der Leyennek kellene Budapestre érkeznie, csakhogy ezt az utat szeptemberre halasztották az eredetileg tervezett július helyett. Az EP-ben sem fog felszólalni Orbán, mert az alakuló ülés miatt a hivatalos indoklás szerint nem maradt elég idő az elnökségi terveket meghallgatni. Ezt a Parlament folyosóin úgy értelmezték inkább, hogy nem akarták, hogy Orbán bekavarjon a színpad közepéről az amúgy is érzékeny folyamatokba.
Már nem is hír, ha nincs pisiszünet vagy más szemkivájás, de azért emlékezzünk meg róla, hogy az Európai Tanács múlt csütörtökön elfogadta a három csúcsjelöltet, éjfél előtt nem sokkal végeztek is. Zelenszkij beszélt pár mondatot Orbánnal, ekkor már tudhattak a keddi találkozóról.
A magyar diplomácia továbbra is 11 feltételt emleget Kijev felé, amit az ukránok az EU-bővítés keretében elvárt feltételrendszerben kívánnak is teljesíteni (de ugyebár nem a bilaterális nyomásgyakorlás miatt).
A “békepárti” magyar kormány a csádi magyar katonai missziót építi, úgy tűnik, már előre beküldtek 817 millió forintot. Hogy ténylegesen miért mozdítja jobban elő a békét a csádi bevetés 200 magyar katona várható jelenlétével egy elképesztően instabil régióban, mint az ukránok támogatása, ahol magyar katonáknak nem is kéne megjelenni a frontvonalon, az egyelőre logikai rejtély.
Talán azért is születhetnek ilyen döntések, mert ahogy Panyi Szabolcs kinyomozta anno, a tavalyi honvédelmi leépítéseknek legalább ötven katonai titkosszolgálati munkatárs eshetett áldozatul. Az oknyomozó beszámolója szerint mostanra akkora a nyomás a KNBSZ-en, hogy sokan fontolgatják a leszerelést.
🕵️Az Establishment aggodalmai. A francia parlamenti választást első körben megnyerő Nemzeti Tömörülést (RN) az ország diplomatái nemzetbiztonsági fenyegetésnek értékelik. Erről írt legalábbis 170 francia külügyér közös nyilatkozatot a Le Monde-ba még a választás előtt. Esetleges győzelmüket, tehát ha kormányra kerülne Le Pen ifjú padavanja, Bardella, az establishment emberei úgy értelmezik, mint meghívást a “külső beavatkozásra”, az Európa elleni agresszióra, “katonailag is”, tehát akár újabb orosz műveletet ösztönözhet.
A hétvégi első fordulóban az RN nyert 30% fölött, szorosan mögötte a baloldali tömörülés – szocik, zöldek és radikális bal –, majd 20%-on a macronista centrumpártok.
Macron úgy fogalmazott, hogy egy élesített gránátot gurított a többi politikai szereplő lábához, de úgy tűnik, ez leginkább az ő pártját robbantotta fel.
Le Pen leszögezte, hogy csak akkor alakítanak kormányt, ha meglesz a 289 fős többségük. Ez most még kétséges: kedd estig kell eldöntenie a választókörzetekben a második fordulóba bejutott jelölteknek (12,5% fölött mindenki továbbjut, tehát nemcsak az első két helyezett!), hogy ki kinek a javára lép vissza. Vasárnap éjfél óta ekörül zajlik a szájkarate.
Jó eséllyel semelyik választási koalíciónak sem lesz meg a 289 fős többsége. Kérdés, hogyha az egykori sarkozysta konzervatívok (most kb 10% körül jártak) mégis beállnának koalícióba az RN mellé, akkor meglenne-e a kormányzati többség.
Nemzetközi gyöngyszemek
|
🇺🇲 Meh-meh. Az Egyesült Államokban úgy tűnik, egyelőre hiú remény marad az, hogy Biden csúnyán elveszített vitája Trumppal felkavarja az állóvizet. Bár minden demokrata pundit megírta, hogy a 81 éves jelöltnek át kéne adnia a helyét – Kamala Harris és Michelle Obama a wish list tetején – de ennek semmi nyoma.
A Fehér Ház anonim nyilatkozói szerint Biden reggel 10-től délután 4-ig dolgozik átlagosan, többet már nem bír, ezért is több a nyelvbotlás a késő esti órákban. Meglehetősen világos, hogy ennél jóval nagyobb munkabírású elnök kéne a következő négy évre.
A Biden-stábtagok telefonkampányban nyugtatták a donorokat a katasztrofális vitateljesítmény után, és ezzel az ábrával rukkoltak elő:
Ez arról győzködi a demokrata tábort, hogy a többi jelölt sem tudna nagyobb áttörést elérni. Ugyanezt a felmérést azért egy függetlenebb közvéleménykutató gondozásában is megnézném. Akit pedig érdekel, hogy hogyan készül fel egy elnök a vitára egy hét alatt Camp Davidben 18 fős stábbal, itt a NYT beszámolója.
A családjával pár napra visszavonuló elnök talán – nagyon talán – hozhat új döntést.
Még Steve Bannon, börtönbe vonuló (!) egykori Trump-suttogó szerint is Biden lelépése a legsúlyosabb csapás, ami Trumpot érheti.
🏛️ A SCOTUS az úr. Az amerikai Legfelsőbb Bíróság szórja a nyári szünet előtt az ítéleteit. Az elnöki immunitás kapcsán kimondták a héten, hogy az elnök a hivatali jogkörében tett döntéseiért az elnökség után is vélelmezett immunitást élvez, büntetőjogi értelemben is. Azt viszont visszautalták alsóbb fokú döntésre, hogy a 2021. január 6-án a Kapitólium ostromában tett trumpi lépések hivatali jogkörben vagy magánemberként történtek-e. Ezzel viszont biztos, hogy ez a per sem ér véget a novemberi elnökválasztás előtt.
A három liberális bíró a hat konzervatívval szemben súlyos különvéleményt fogalmazott meg, miszerint ezzel a SCOTUS lényegében büntethetetlen királyt csinált az elnökből.
Az ostrom miatt megvádolt közel 1400 személyből több százat felmenthet az a másik ítélet, amely kimondta, hogy az ügyészség túl kiterjesztően értelmezte az “igazságszolgáltatás akadályozása” fogalmat, és az nem alkalmazható erre az esetre.
A városi kempingezést betiltó rendeleteket nem találta alkotmányellenesnek, vagyis a hajléktalanokkal szemben hozott intézkedést jóváhagyta: senki sem aludhat az utcán, ha azt az adott állam tiltja.
A Chevron-ügyben azt mondták ki, hogy a szövetségi ügynökségek – így például az adóhatóság! – sokkal kisebb térrel rendelkeznek, hogy maguk értelmezzék a jogot, mert az a bíróságok feladata. Ez komoly mozgásteret von meg a kormányzattól, aki amúgy felügyeli az ügynökségeket.
Emellett egy tucatnyi szuperizgalmas ügyben hozott döntést, többek közt választási kerülethatárok módosítását jóváhagyta, amely helyben egyébként rasszista motívumok miatt alkotmányellenesnek találtatott, de mostanában a reprodukciós jogoktól a dezinformációig pörögtek a konzervatív, helyenként retrográdnak tűnő döntések, összefoglaló itt.
🌿 THC-dinamika. A brazil Legfelsőbb Bíróság dekriminalizálta a marihuána birtoklását. Németországban a legalizáció után beindult a kapitalista reakció, több száz százalékos növekedés a termelőeszköz-piacon, bár a német törvény elvileg azt célozza, hogy ne a kereskedelem nőjön, hanem az önellátás, vagyis kis saját termelői közösségek működjenek. Ezzel párhuzamosan Kanadában, ahol szintén legalizálták a rekreációs használatot, már kiszorították a nagy piaci szereplők a kicsiket, és most egymást emésztik fel, egyszerűen túl sok befektetés áramlott a termelésbe. Kaliforniai kutatók pedig veszélyes mennyiségű permetezőanyagot találtak a kannabisz-származékokban: a hagyományos mezőgazdasági kihívások utolérték az iparágat. Thaiföldön pedig a 2022-es legalizációt teljesen visszafordították, részben gyermekvédelmi és bűnözési okokra hivatkozva.
Jó dolog a sok minőségi NY Times-forrás - annak, aki előfizető. Nyilván ma már egy komilfó Partizán-olvasó ilyen...
Szeretne jól érezni magát Magyarországon? Látogasson el a weissbethu.com weboldalra, amely büszke a magas szintű biztonságra és tisztességre. Ez lehetővé teszi, hogy minden játékos teljes bizalommal élvezhesse a játékot a becsületesség és a megbízhatóság tekintetében. A kaszinó sok játékosnak segít kikapcsolódni a napi nyüzsgésből és elmerülni a szerencsejátékok világában. Itt mindig szívesen látjuk Önt.