top of page
Szerző képeFeledy Botond

Kérem tárcsázza Putyint! | Heti Feledy

Sziasztok! Az eheti hírlevélben kicsit lecsavarjuk az USA-belpolitikát (helyette meghallgathatjátok az Amerikánó #9 záróepizódot!), és inkább megnézzük, hogy hogyan égett a forró drót Moszkva felé, mivel készültek a lengyelek, és hogy egy újabb orosz kötődésű magyar figura hogyan tűnt fel Szentpéterváron. 

 

☎️ Múlt héten Putyin sűrűbb telefonforgalmat bonyolított, mint szokott. Nemcsak a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán hívta fel, hanem a német kancellár is újra felemelte a kagylót. Ez Olaf Scholz részéről a belpolitikai krízisnek legalább annyira szólhatott, mint a pártja oroszbarát szárnyának: a német koalíció összeomlása után jönnek az előrehozott választások, amelyben Scholz békekancellár szerepét pallérozza majd, illetve az sem utolsó kérdés, hogy egyáltalán újra ő lehet-e az SPD kancellárjelöltje. Boris Pistorius védelmi miniszter egy ideig felmerült alternatívaként.

  • A telefonhívás természetesen ezúttal sem ért el semmit, egész pontosan válaszul vasárnap közel 200 rakétát és drónt lőttek ki az oroszok az ukrán energiainfrastruktúrára (ez a nyolcadik csapáshullám idén, 190 fölött a 2022 óta a DTEK ukrán energiavállalat által számolt támadások száma), ami hétfőre teljes áramszünetet okozott Ukrajnában. 

  • Pár nappal később a Kreml szóvivője annyiban válaszolt nyilvánosan Scholznak, hogy a “területi realitások” elfogadását és a háborút (orosz értelmezésben) kiváltó NATO-közeledést kéne újragondolni. (Ezt az orosz zsargon úgy hívja, hogy “az európai biztonsági architektúra” reformja.) Ez 2021 decemberében azt jelentette Moszkva szerint, hogy a NATO visszavonul az 1999 előtti határai mögé, ergo Magyarország is kipotyogna. 

  • Hogy Zelenszkij nem örült a hívásnak, az nem meglepő, de beszólt Macron is, aki szerint Scholz ugyan jelezte Washington, Párizs és London (az úgynevezett Quad többi tagja) felé, hogy mire készül, de nem egyeztetett a tartalomról. Tusk egyszerűen úgy fogalmazott, hogy “senki se tudja Putyint telefonálgatással megállítani”.


Ukrajna kapcsán Trump megérkezéséig mindenfélét fogunk hallani, mert beindult a tárgyalási pozíciók felvétele, hogy aztán legyen miből engedni. Ennek jele, hogy Peszkov újra a szigorúbb feltételeket húzta elő a fiókból, miszerint – többek közt – a négy elfoglalandó megye határát kell nemzetközileg elismernie Ukrajnának, holott el sem foglalták ezeket teljesen. Közben mindenki közvetítő szeretne lenni, Erdogantól Modin át a háttérben Hsziig. 

🛡️ Lengyel vigasz. Kedden Varsóban pedig éppen a weimari hármak és az olasz, a spanyol, valamint a brit diplomácia találkozott (egyesek online), hogy megbeszéljék a felkészülést az európai ukrán-politika kapcsán Trump fényében. Az új kijevi külügyminiszter bár meghívást kapott, nem tudott csatlakozni, ellenben az észt vasladyből uniós külügyi főképviselővé előlépett Kaja Kallas igen. 

  • Az unió legjobb esélye a túlélésre, ha összeszedi magát Trump kapcsán és nekifog két és fél év halogatás után egy komolyabb, érdemi és közösen koordinált védelempolitikának. Az orosz agresszió vitális európai érdekeket sért, Ukrajna megcsonkítása intő jel minden kelet-európai ország számára, és nagyjából egyetértés uralkodik abban, hogy az oroszok bekóstolnak majd hibrid vagy egyéb módon a NATO kölcsönös védelemről szóló V. cikkelyébe.

  • A lengyelek múlt héten a NATO főtitkárával közösen felavatták azt a rakétavédelmi bázist, amelyről még G. W. Bush kezdett el egyeztetni az európai NATO-partnerekkel, anno az iráni fenyegetés miatt. Csakhogy az orosz háború újra aktuálissá tette, és a román bázis párja most Lengyelországban kapcsolódott fel az elhárítóhálózatra. Az orosz határtól 230 kilométerre fekvő Redzikowóban a rakétaelhárító egység a US Navy Aegis Ashore rendszeréhez tartozik, SM–3 elfogórakétákkal felszerelt, és érdemben erősíti a lengyel védelmet. 2009-ben 24 rakétát terveztek készenlétbe állítani.


Donald Tusk arca, amikor kiderül, hogy unokája immár magasabb nála. A közösségi média bizony nagy úr.

Forrás: Tusk / FB [ https://www.facebook.com/photo?fbid=1112682506878785&set=a.321358376011206 ]

🚀 Ha már rakéta. Joe Biden a béna kacsa időszakban is hozhat fontos döntéseket. Végül a tanácsadói egy része ellenére elhatározta, hogy engedélyezi az ukránok számára, hogy az ATACMS amerikai rendszerekkel legalább a kurszki hadszíntéren lőhessék az orosz–észak-koreai erőket. A döntés részben szólhat annak, hogy az oroszok Trump hivatalba lépéséig ne próbálják jelentősen javítani a pozícióikat, illetve egy stratégiai eszkalációs válasz arra, hogy Phenjan hivatalosan is belépett a konfliktusba. A több mint 200 km-es hatótávolságú rakétákkal az ukránok a felvonulási területükön tudják utolérni az ellenséges csapatokat. 

  • A hétvégén kilőtt rakéták közül kettő Kárpátalja légterét is elérte, és bár ezeket az ukrán légvédelem hatástalanította és a törmelékek Munkács közelében lakatlan területekre hullottak, mégiscsak a Kárpátokon átrepülő, a magyar határ közelében becsapódó orosz eszközről van szó. 

  • A vasárnapi támadáshullám alatt egyébként a lengyel légvédelem élesbe kapcsolt, hasonló hírt a magyar oldalról nem hallottunk. 

  • A kárpátaljai magyarok Beregszászban ugyan nagyobb arányban vannak jelen, Munkács mégis szimbolikus a Magyarország számára, ha úgy tetszik: magyar várost ért orosz támadás



















Az orosz elnyomás látványos. Megszületett az ítélet Bujanova-ügyben: a gyermekorvosnőt azzal vádolta egy kliense, hogy a pediátriai ellátás alatt az orosz álláspontot kritizálta Ukrajna kapcsán. Bár felvétel sem készült erről, utólag a feljelentő panaszvideója virálissá vált és a hatóságok nekifogtak a “vizsgálatnak”. Végül öt év börtönt kapott a doktornő, bizonyítékok nélkül is. Korábban Szása Szkocsilenkót ítélték hét évre, amikor egy közértben az árcédulákat háborúellenes matricákra cserélte. A héten egy orosz balett-táncos esett ki “tisztázatlan körülmények közt” balkonjáról Szentpéterváron. Különböző verziók terjednek a balesetéről, mindenesetre 2022-ben kritizálta a háborút, így lehet kiderül majd, hogy mégse véletlen csúszott le az erkélyről. 

 

🔇 A szolgálólány meséje már valóság. A közel-keleti híreket kezdjük a nőkkel. Afganisztánban a tálibok a katasztrofális amerikai kivonulás óta lépten-nyomon nyirbálják a nők jogait: csak az általános első hat osztályát végezhetik el lányok, a munkaerőpiacon se civil szervezeteknek, se az ENSZ-nek nem dolgozhatnak, nyilvános helyen a teljes takarást biztosító ruha kötelező. Egyébként se mehetnek férfi kíséret nélkül az utcára és bizonyos helyekre, mint parkokba. 


A UNDP azon is dolgozik Afganisztánban, hogy női vállalkozók legyenek. Hegymenet? Nem kicsit. A jelentés az elmúlt évről itt


🪧 Hazai releváns hírek közt az egyik legínycsiklandóbb csemege, hogy az INC Ransomware ellopta a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség anyagait, és feltehetőleg több millió dollárt követelhet, hogy azokat ne publikálják teljes egészében. A Telex összefoglalója, amely szerint elég sok fontos dokumentum lehet a pakkban.

  • Eközben a nemzetbiztonsági átvilágításon korábban megbukott Kiss Szilárd, aki az őt ért orosz kémvádak után egy ideig hátrébb lépett, most a HEPA szentpétervári kioszkjában tűnt fel a borkereskedésével. Eltűnt takarékszövetkezeti pénzek körül is már írtak vele kapcsolatban. Részletek a 444-től, a korábbi oknyomozás még a régi indexen Göbölyös Soma-díjat ért

  • A soros magyar EU-elnökségre megvásárolt és felújított Magyar Ház adott helyt Brüsszelben a francia Nemzeti Tömörülés pártvezetőjének, Jordan Bardella könyvbemutatójának. Csakhogy a belga antifasiszták tüntetést szerveztek az épület elé, amit a belga rendőrség határozottan kezelt, amikor előkerültek a petárdák: vízágyúval oszlattak, negyven főt letartóztattak. 

  • Marine Le Pen, a párt másik vezetője is nehéz hetet tudhat maga mögött. Az Európai Parlament asszisztensi keretével való pénzügyi visszaélés miatt egy francia bíróság közügyektől eltiltást kért a politikusnő ellen: ez effektíve megakadályozná, hogy elnökjelöltként induljon 2027-ben.

🌐 Géhúsz és társai. A brazíliai találkozó alkalmával sok kétoldalú megbeszélés zajlik. Az egyik legérdekesebb erőfeszítés, hogy Macron az argentin Milei elnökkel igyekszik az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodást megfúrni, mivel a francia termelők újfent sztrájkolnak miatta. A 19. G20-találkozó napirendjén Ukrajna és a nemzetközi intézmények reformja mellett ott szerepel az ultragazdagok megadóztatásának javaslata – aminek ellenzője nemcsak az USA, hanem Milei elnök is.

  • November 16-án leült Hszi és Biden az APEC fórum mentén Peruban, feltehetőleg az utolsó személyes találkozójuk volt ez. A két óránál valamivel rövidebb kétoldalú megbeszélésen abban maradtak, hogy az AI-nak nem engedhetnek teljes kontrollt az atomarzenáljaik felett, a többi csak a szokásos kölcsönös aggódás. Hszi már igazából Trumpot várja, hogy hogyan is kellene beáraznia a következő négy évet. 

  • Eközben egy Afrika–Oroszország csúcsot is megtartottak, ahol az orosz beszámolók szerint körülbelül ötven delegációt fogadtak Szocsiban Lavrov vezetésével. 


🏁 Lezárandó. A hírlevélben is sok-sok threadet indítunk különböző események kapcsán, most viszont kivételesen két dolgot lezárnék! Emlékszünk még a Jack Teixeira-féle Discord-leak botrányra? 15 évet kapott a Pentagon-doksik kiszivárogtatásért. 

  • A másik tipikus dolog a nemzetközi kapcsolatokban, amikor jönnek a diplomáciai bejelentések, de nem érkeznek a teljesítések. Hogy majd megépül valami, hogy majd aláírnak valamit és hasonlók. A szaúdi sivatagi megacity-projektet 2021-ben nagy dirrdurral mondták be, 500 milliárd dollárt szántak rá – elvileg. Ezzel szemben a múlt héten a projekt CEO-ja lemondott és távozott a Neomtól, a költségvetést alaposan megnyirbálták

  • A kínai katonai légishow alkalmából a kínai közösségi média kifigurázta az orosz SZU–57-es gépet, míg a kínai J–35-ös variációk kapcsán felmerült, hogy egész ügyes másolatai az F–35-nek. Mellesleg el is ítélték már az illetőt az USA-ban, aki több terrabájtnyi adatot csempészett ki a gépről… Az USA több mint 500 F–35-tel rendelkezik, más adatok szerint ez még magasabb szám lehet, míg az oroszok a SZU–57-et nem nagyon merik bevetni Ukrajnában, nehogy kiderüljenek a hibái és exportképessége csökkenjen. A tíz prototípus mellett egy tucatnyi gépet gyártottak eddig. 

  • Az osztrákok mint orosz gázvásárlók? Az OMV úgy döntött, egy arbitrázsban nekik ítélt összeget levonnak a Gazprom-számlákból, mire utóbbi viszont felfüggesztette a hétvégén az osztrák szállítást. Talán egy szép barátság vége is lehetne ez – de azért csak félszívvel higgyük ezt el, olaj még jön. 


🙈 Olvasunk és félünk. A Rand Corporation “Global Risk Assessment” jelentése nemcsak a nukleáris háborúra, hanem egyéb természeti katasztrófákra is kitér, ha valakinek rettegni támad kedve a héten, feltétlen érdemes olvasgatni. Tulsi Gabbard kemény dió, az amerikai titkosszolgálatokat felügyelő szerv vezetője lehet (Director of National Intelligence), és meglehetősen cifra az életrajza. Találkozott Aszaddal, beszólt az ukránoknak, az első hindu a kongresszusban, és két éve még demokrata volt, sőt, Bernie Sanders támogatója – épp csak a titkosszolgálatok terén nincs tapasztalata. Itt egy BBC-portré.

67 megtekintés1 hozzászólás

Friss bejegyzések

Utolsó lélegzetünkkel | Heti Feledy

🎄 Sziasztok! Itt az utolsó adventi hét és nemsokára szilveszter, úgyhogy nagy a kísértés, hogy jóslatokba bocsátkozzon az ember....

Variációk összeomlásra | Heti Feledy

Sziasztok! Szöuli államcsíny, megbukott francia kormány és Moszkváig menekült szír diktátor színezhették a karácsonyi vásáron folytatott...

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
nilpe
2 napja

Ha nagyobb kényelem mellett keresel rulettet, akkor látogass el a https://rulett.guru/martingale oldalra, amely egyszerűen tökéletes asszisztens minden magyar játékos számára, aki szeretné elsajátítani a rulett titkait. Az oldal nemcsak stratégiákat kínál, hanem elmagyarázza a játék alapjait is, segít megérteni az esélyeket és megalapozott döntéseket hozni. A megfelelő tudás birtokában nem csak élvezheti a játékot, hanem stabil nyereményekhez is juthat.

Like
bottom of page