top of page
Szerző képeFeledy Botond

Most még vannak jó hírek, gyorsan olvasd el! | Heti Feledy

Sziasztok! 👋 A múlt heti visszajelzéseket köszönöm, mindenképpen lesz még hasonló madártávlatos levél a következő hónapok során is! Ez a szám még augusztusi dátummal megy ki, úgyhogy bár megkezdjük ereszkedésünket a nemzetközi politika szálkás színpaddeszkáinak irányába, még nem a 168 órás keretbe érkezünk.


🌡 Kezdjük a klímával. Meleg van. A hőhullámok és hőkupolák a hétköznapi valóságaink, unottan scrollozunk tovább a napi “súlyos hőségriasztás” értesítés fölött a telefon időjárás-applikációjában. A számtalan, emberi léptékkel is jól érzékelhető incidens a nyáron nem mozgatta meg igazán a politikusokat, de annál inkább a helyieket, az önkormányzatokat és minket, hétköznapi szavazókat. Egyiptomnál a Földközi-tenger hőmérséklete átlépte a 30 fokot, augusztus 6. óta az EU Copernicus megfigyelései szerint folyamatosan 28 fok fölött jár a tenger, az pedig rendkívül szokatlan, hogy heteken át ne tudjon visszahűlni. 

  • A forró tengerben a medúzákon kívül sok más élőlény nem igazán érzi jól magát, a biodiverzitásra nagyon káros. Ráadásul az olasz szuperjacht-balesetben is része lehetett a különleges időjárási körülményeknek, hiszen a meleg tenger könnyen szül tornádószerű jelenségeket, és a beszámolók szerint az olasz hajósok sem láttak korábban hasonlót, mint ami most felborította a Bayesiant

  • A spanyol Costa Blanca körül már ihatatlan a csapvíz, vagy úgy is mondhatjuk, hogy a szárazság miatt elfogyott, így palackos vízért állhatnak sorban az emberek. Tegyük hozzá, hogy 5 emberre jut egy medence a régióban, talán ezzel is érdemes lesz kezdeni valamit. 

  • Görögországban eddig közel 4000 bozóttűz ütött ki. 

  • Romániában a tenyészállatok kajája nem termett meg a szárazság miatt, a gazdák egy része eladta állatait. A kormány a közel 2 millió hektáron lecsapó aszály miatt osztott kártalanítást.

A European Drought Observatory júliusi térképe jól mutatja, hogy Dél- és Kelet-Európa erősen kitett az aszályoknak.

💧 Elmulasztott intézkedés. Bár Ursula von der Leyen sem rest, és a héten zajló európai vízügyi konferencián tobzódik, azért az látszik, hogy a kitett megyék és városok lakosai ill. vezetői sokkal hamarabb lépnek, mint a nemzeti vagy uniós keretek képesek. A klímaváltozás egyes részeivel – vízügy, árnyékolás, energiatárolás… – muszáj helyben megbirkózni, amihez jó a központi segítség, de a lépéskényszer már adott. Igazából örömteli lenne, ha a helyi természeti átalakulás az adott terület lakosságát reális, kézzelfogható problémák mentén hozná össze, és ezzel adna új löketet a demokratikus alulról szerveződésnek.

  • Ijesztő ellenpélda, hogy VDL a választási kampány hevében eldobta a gazdatüntetések idején a “Water Resilience Initiative”-ot, bár most a héten egy “European Water Resilience Strategy”-t ígért helyette a második ciklusára. Ami közös mindkettőben: nem nagyon ismerjük a tartalmi irányukat. 

  • A hónap elején ért véget az Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) 61. alkalommal összeült plenáris ülése. Szomorú, de nem túl meglepő, hogy a több mint száz résztvevő kormányzati delegált nem tudott megegyezni a hetedik IPCC-jelentés határidejében, úgyhogy a döntés erről valószínűleg 2025-re tolódik. A halogatás alighanem egy újabb globális észak-dél feszültség része. 

 

💉 Megtanult leckék? A természet a klímaváltozás mellett szállította a következő vírust is a híroldalak címoldalára: az egykor majomhimlőnek hívott mpox-ot. A korábbi, magasabb halálozási aránnyal járó vírusverzió sokáig túlnyomórészt állat-ember kapcsolatban terjedt, ez az a variáns, ami most ember-ember közti fertőzésben volt kimutatható. A 2022-es kongói hullám után enyhült a helyzet, most azonban ez az új variáns figyelmet érdemel a WHO szerint, és ha teszünk ellene időben, elkerülhető a globális pandémia. 

  • Nemcsak új vírusok, hanem a régen kiirtottnak vélt polio (gyermekbénulás) is visszatért: Gázában találtak egy esetet, ahol a védőoltásoknak köszönhetően, mint a világ fejlett részén, évtizedek óta nem volt eset. Kérdés, hogy lesz-e lehetőség oltani a mostani helyzetben; mindenesetre már a szennyvízben is kimutatható a vírus jelenléte. 

 

Egy gyors körkép. A világpolitikában az amerikai választáson való elnökjelölt-csere mellett igazán súlyos fordulópont nem szaladt el mellettünk, de kétségtelenül volt pár izgalmas esemény. Azért ez egyébként önmagában jó hír: nem kell különkiadásokat gyártani terrortámadás, háború kitörése vagy egyéb sikeres merénylet okán. 


Szégyenfolt. A WSJ nyári exkluzív anyaga az Északi Áramlat 2 gázvezeték felrobbantásáról nem kapott elég nyilvánosságot. Legalább négy kijevi forrással beszéltek, ami alapján elég tiszta kép rajzolódott ki az akcióról. Bár a CIA kérése után Zelenszkij hivatalosan leállította a műveletet, azt talán maga Zaluzsnij tábornok vihette tovább, titokban. A profi búvárokkal szervezett víz alatti robbantás alig 300 ezer dollárba került mindennel együtt. A támadás súlyos német érdekeket sértett. A német nyomozás idén nyárra azonosította az egyik elkövetőt (mivel véletlen egy traffipaxon lefotózták), egy Lengyelországban élő ukrán búvároktatót, akivel szemben elfogatási parancsot adtak ki. Ám ekkor emberünk átment Ukrajnába. Berlin szerint Varsó direkt engedte el. 

  • Egy fontos előzmény. A WSJ értesülései szerint a holland katonai felderítés volt az, amely kétszer is az ukrán vonalon a legfontosabb információkat összeszedte - nem pedig a CIA. Mi ennek az oka? Hogy a 2014-es MH19-es holland repülőjárat donyecki lelövése óta komoly hírszerzési kapacitásokat építettek ki Ukrajánban. Aligha számolt ezzel akár Moszkva, akár Kijev, mindenesetre egy szép példája az akaratlan következményeknek (unintended consequences). 

  • Egy másik következmény. Berlin és Varsó összekaptak, már Tusk is nyilatkozott az ügyben, a németekre nézve nem túl kedvezően. Az ukrán–német kapcsolatot is alaposan megrázhatja az ügy, ha Scholzék beemelik hangosabban a médiába. Talán mégsem véletlen, hogy kevesebb támogatást akar adni Németország? Sőt, már két holland radikális kormánypárt is a támogatások csökkentéséről beszél. 

Az Északi Áramlat 2 kivégzése a háború első őszén jól mutatta, hogy Berlinnel szemben mennyi feszültség gyűlt össze akkoriban, és alapvetően milyen régóta sokan nehezményezték – főleg Kijev és Varsó – a területeiket megkerülő orosz–német vezetéket. Trump maga is keményen kritizálta annak idején az újabb építkezést, és valóban az egységes európai energiapiac helyett az orosz szalámitaktika győzelmét jelentette. Ez a kibeszéletlen feszültség fog előtörni minden alkalommal, ha új információ kerül napvilágra a robbantásról.

🥂 Business as usual – aminek örülhetünk. A függöny mögött természetesen nagy diplomáciai meccsek zajlanak, ez azonban a leginkább békés része a nemzetközi kapcsolatoknak. Úgy is mondhatjuk, hogy örüljünk ennek, mert ez a legpozitívabb, ami történhet, és néha még eredményeket is hozhat! 

Az USA Magyarországra akkreditált nagykövetét fogadják a Bem-rakparton.

Forrás: X [ https://x.com/USAmbHungary/status/1827042901848739980 ]

💿 Zárás az informatikai szálon. A hétvége izgalmas fejleménye volt, hogy egy párizsi reptéren őrizetbe vették a Telegram-alapító Pavel Durovot. A francia OFMIN hivatal kérésére volt érvényben vele szemben elfogatási parancs, mivel a kiskorúakkal szembeni szükséges védelmi mechanizmusok hiányát rótták fel neki. 

 

Végül olvassátok el a Facebook CEO és a Spotify CEO közös véleménycikkét arról, hogy szerintük hogyan kezeli félre Európa az AI-kérdést, de csak azután, hogy Harari új könyvének a The Guardianban közölt kis részletét is megemésztettétek! 


165 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Kérem tárcsázza Putyint! | Heti Feledy

Sziasztok! Az eheti hírlevélben kicsit lecsavarjuk az USA-belpolitikát (helyette meghallgathatjátok az Amerikánó #9 záróepizódot! ), és...

Politikai hűségpróbák | Heti Feledy

Sziasztok! Január 20-ig, Trump beiktatásáig jobb, ha hozzászokunk ahhoz, hogy bizonytalanságban próbáljuk találgatni, mit is hoz a...

Itt az igazi cinkelt játszma | Heti Feledy

Sziasztok!   Az amerikai elnökválasztással élő adásban foglalkozunk kedd éjféltől, úgyhogy ebben a 12 órával korábbra hozott hírlevélben...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page