top of page
Szerző képeFeledy Botond

Politikai hűségpróbák | Heti Feledy

Sziasztok! Január 20-ig, Trump beiktatásáig jobb, ha hozzászokunk ahhoz, hogy bizonytalanságban próbáljuk találgatni, mit is hoz a következő amerikai elnök. Az első nevek bár elhangzottak, de ne legyen sok kétségünk, óriási házon belüli verseny van a republikánus és MAGA-körökben, Trump pedig személyesen élvezi is, hogy kegyeiért játszmáznak körülötte. Így nem fog egyhamar elülni a választási csata pora, mert a belső küzdelem csak most következik. 


Az amerikai elnökválasztás eredménye. Csíkossal jelöltek az (ezesetben republikánussá) átfordult államok

Forrás: New York Times [ https://www.nytimes.com/interactive/2024/11/05/us/elections/results-president.html ]

🎶 Ha leáll a zene… ki ül a székre? Susie Wiles kapta az első kinevezést. A Trump-kampány háttérarcát már korábban is sokan dicsérték, úgy tűnik, egy komoly stabilizáló erő és hatékony embermenedzser az, aki ezzel első nőként 67 évesen a Fehér Ház kabinetfőnöke lesz. Ezzel egyrészt megnyílik a floridai republikánus fészek előtt egy széles beágyazottság Washingtonban, másrészt egy csendes és ügyes háttérember dolgozhat a belharcok és érzelmi hullámok szabályozásán. Profilja itt – hosszú, de feltétlen ajánlom: mégiscsak kiderül belőle, hogy Wiles alkoholista apjával való tapasztalata hogyan járulhat hozzá, hogy jól kezelje Trumpot.

 

🔴🔴🔴Kirakják a háromszöget? A Szenátust 2 fős többséggel megszerezték a Republikánusok, ami ugyan nem a 60 fős, obstrukció-mentesítő szupertöbbség – és lesznek belső partizánok, akik majd kikacsinthatnak demokraták felé – de azért ahhoz bőven elég, hogy a kinevezéseket gyorsan átnyomják majd.

  • Ez azért is gyorsan fog menni, mert a három republikánus jelölt a szenátus elnökségére mind azzal kampányol, hogy milyen sebességgel szeretné megvalósítani ezt, tehát teljesen beálltak a MAGA-vonal mögé. 

  • Az pedig a Trump-csapat részéről került elő, hogy a meghallgatásokat – vagyis hogy a kinevezésekhez formálisan a Szenátus illetékes bizottságainak meg kellene hallgatni Trump jelöltjeit, ahogy az Európai Parlament is meghallgatja a biztosjelölteket – is megkerülnék. Inkább egy speciális eljárást választanának, amely a Szenátus ülésének berekesztése esetére ad lehetőséget gyorsított kinevezésre. Nem Trump lesz az első, aki ilyet vet be, de mutatja, hogy tényleg nem tréfálnak a gyors csapatfelállítás és az adminisztráció átfésülése kapcsán, amelytől a kezdetek óta fél a másik politikai oldal, mint az eddigi washingtoni működésről szóló konszenzus felrúgásától. 

  • A Képviselőház nyertesét még két hétig nem fogjuk biztosan tudni. Könnyen előfordulhat, hogy egy(-két) helyen múlhat a többség, hogy megtartják-e a republikánusok, most azért erre mutatkozik esély. Nagyon sokat számítana a washingtoni erőegyensúlyban, ha végül a három intézmény –a  Fehér Ház, a Képviselőház és a Szenátus – nincs egy kézben, ahogy az ellenkezője is igaz: ha megvan a “trifecta”, akkor nem sok minden állhat a mélyebb republikánus reformok útjába.

 

🗡️ Best served cold. Sok spekuláció tárgya, hogy Trump bosszút fog-e állni, ahogy ígérte oly sokszor a kampányában. Ez nem egy pszichológiai hírlevél, de nem is kell pszichológusnak lenni, hogy lássuk a személyiségjegyeket e játszmában. Az idős elnök alighanem szívesen foglalkozik majd az ilyen típusú személyi kérdésekkel, érthető módon foglalkoztatják az ellene zajló eljárások lezárásának lehetőségei. 

 

Harris után. A demokrata világ is nekifogott az ocsúdásnak, mondjuk nem mindenütt őszinte önvizsgálattal. A reakciókkal részletesen majd ülepedésük után foglalkozom, most csak néhány olvasmányt ajánlok a fő önigazoló vagy épp hibakereső írásokból: Ezra Klein a 2022-es sikeres időközi választásra vezeti vissza, hogy elkényelmesedtek a demokraták; itt egy kiváló írás, ami ügyesen a curlinghez hasonlítja a választásokat; egy leginkább önkritikus véleménycikk arról, hogy a demokrata elitizmus hogyan fullad vakságba; és egy kis csemege arról, hogy a 18 éves Barron Trump hogyan vitte be apját a kampányban a fiatal gamerek közé; végül Nate Silver 24 indoka az eredmények mögött.

  • Sok felmérés készült arról, hogy mely szavazói csoportok hova húztak és módosultak november 5-én. A Republikánusok egyértelműbben munkáspárt lettek (kékgalléros, ha úgy tetszik), míg a demokraták csak a diplomásokat hozták el a nagyvárosokból.  

  • Ami érdekes, hogy a latinó férfiak körében mekkora fordulat történt: itt Trump ugyanis fordítani tudott 2020-hoz képest: amikor Biden 23%-kal előzte még Trumpot e csoportban (59-36), míg most a CNN exit pollja szerint Trump 10%-kal verte Harrist (54-44). 

  • A nők között Biden anno 15%-kal előzte Trumpot 2020-ban, most pedig a női jelölt ténye és az abortusz-ügy mellett is mindössze 10%-os előny látszik Harrisnek. A Trump miatt kiábrándult nők egy része közt hódít a radikális feminista 4B-mozgalom

  • Példaértékű, hogy az amúgy demokrata erődnek számító Kaliforniában megszavazták referendumon a büntetőjog visszaszigorítását

 

Az Amerikánó záró részében e hét csütörtökön még kielemezzük Nektek a választásokat! Itt pedig a Szabad Európában Kósa Andrással néztük meg a magyar vonatkozásokat.

 

🇩🇪 Beindult a berlini birkózás. A szabaddemokrata pénzügyminiszter és pártvezér, Christian Lindner kirúgásával összeomlott a háromszínű német szövetségi koalíció. Végső soron Scholz húzta ki a dugót, de nem sok választása volt, mert Lindner még a nyár előtt tett koalíciós ígéreteit is sorra átlépte, egyre szigorúbb költségvetést diktálva, amit a szocialisták már nem tudtak benyelni politikailag. 

  • Az egyik fontos kérdés, hogy mikor lesz a választás, mivel a parlament feloszlatásától kezdve 60 nap áll rendelkezésre. Így január és március közé eshet a választás, attól függően, hogy rá tudják-e venni Scholzot a lépésre, mivel amúgy az ellenzék csak a magyarhoz hasonló konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal tudja elmozdítani a kormányt, de aligha tudnának egy közös kancellárjelöltben megegyezni ehhez. 

  • Merz és a CDU természetesen a lehető legkorábbi választást követelik, számokban jól állnak, és Berlin szempontjából sem lenne rossz, ha Trump első hónapjai alatt már valaki stabilabban fogná a kormánykereket (ami semmiképpen se jön ki már időben egyébként, ha a koalíciós tárgyalásokat is hozzávesszük). 


Az EPK családi fotója Budapesten

🇭🇺 Budapesti diplomáciai forgalom. Az Európai Politikai Közösség találkozójáról Budapesten itt találjátok a műsort, ahol négy szakértővel beszélgettem; míg a pénteki informális EU-csúcsról Marci csevegett Magyari Péterrel, Zárug Péter Farkassal és velem. Ahogy az várható volt, jogi értelemben nincsenek áttörések, hiszen ezek nem döntéshozó fórumok voltak ezúttal. 

  • Orbán visszafogott házigazdaként (a soros EU elnökség keretében) nem vitázott a sajtótájékoztatókon, és a viták alighanem a zárt ajtók mögött zajlottak. Zelenszkij is megjárta Budapestet, de Trump miatt többet aggódhatott. 

  • A Nehammer- és a Macron-találkozó a TISZA párt elnökével érdekes színfoltjai voltak a két napnak; különösen Macrontól volt szemtelen húzás, hiszen nem egy pártcsaládban ülnek, és nemrég találkozott Orbánnal Párizsban, tehát ebből is látszik, hogy nagyobb európai játszmának lehet része ez a csevegés. 

 

Nem lennék benne biztos, hogy a nemzetközi kapcsolatok ismeri a középső kategóriát, sajnos a legtöbbször a héják-és-galambok felosztás jobban érvényesül, mint minden egyéb próbálkozás.


🚀 Ukrajna és Oroszország között az eddigi legnagyobb egyidejű dróntámadásra került sor, amely során mindkét fél a legtöbb eszközt kilőtte becsapódás előtt, de jól mutatja, hogy milyen irányba fejlődik az ukrán drónkapacitás. Eközben a napi akár 1500 fős veszteséggel járó masszív orosz támadáshullám nyomása se csökken. A Telex kétrészes, az ukrán társadalmat sújtó PTSD kapcsán írt megdöbbentő cikksorozatát ajánlom, a frontvonalak mögé tekintendő: “Ha a foglyok fülére húzzák a vezetéket, azt az oroszok úgy nevezik, hívás Bidennek. Ha az ánuszukba – hívás Zelenszkijnek.” 

  • ☎️ A választás utáni mar-a-lagói partin Duda lengyel elnök végül nem vett részt, bár készülődött rá. Az európai oldalon megindult a versenyfutás Trump kegyeiért, telefonálgatások jegyében, ami egyelőre inkább olyan képet fest, hogy nincs egységes hangja kifelé Európának. 

  • 🇨🇳 Békeidőben simán vezető hír lett volna, hogy a kínai kommunisták kihirdették végre a mentőcsomagukat az önkormányzati adósságállomány kezelése ügyében: 1,4 ezer milliárd dolláros adósságkezelést terveznek, vagyis átvállalja a központi kormányzat az igencsak köhécselő önkormányzati finanszírozóktól az adósságuk egy részét. Erre azért van szükség, mert az eddigi ingatlanbiznisz-növekedésből finanszírozhatóak voltak a hitelfelvételek az önkormányzati entitásoknak, de az ingatlanpiac megroggyanásával ez nem volt fenntartható. Az önkormányzati adósságállományt a párt 14,3 ezer milliárd jüanra, míg az IMF 60 ezer milliárdra becsüli, amely meghaladná a GDP 40%-át! 

  • 🇬🇧 A brit toryk a történelmük során az első fekete női jelöltet emelték a pártvezetői székbe Kemi Badenoch személyében. A 44 éves politikus feladata lesz a nyári óriási szavazói kiábrándulásból visszahozni a pártot. 

  • 🏛️ A magyar Európa-politika visszakapni látszik két emberét: Varga Judit a CDI után most az MCC-vel tűnt fel Olaszországban, míg Szájer József a Szabad Európa Intézettel tért vissza, amely Schmidt Mária felügyelete alá tartozik. 

  • ‼️A náci pogrom, a Kristályéjszaka 86. évfordulóján támadták meg az amszterdami meccs után az izraeli szurkolókat, feltehetőleg erre előre készülő arab csoportok. Nőket és gyerekeket is üldöztek a bandák az utcán, a holland rendőri készültség nem volt elegendő. Telegram- és WhatsApp-csoportokat azonosítottak “zsidóvadászat” tárgyakkal később a hatóságok. 

  • Szlovákia visszakanyarodhat a 90-es évekbe: a nyelvbírságok a húszszorosára emelkedhetnek, megint a nacionalista lendület dolgozik a kormányban. Szomorú. 

  • ⚖️ Várhelyi Olivér kapcsán még szerda délutánig várnunk kell az eredményekre.

🍂 Kopp-COP. Trumptól azt várják, hogy újra felrúgja a párizsi klímaegyezményt. Ez most még súlyosabb és gyorsabb hatásokkal járhat, mivel azóta csak tovább éleződött az észak-dél feszültség e témában. Ettől függetlenül megkezdődött a COP29 Azerbajdzsánban. Nem lenne rossz előrelépni, most épp a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara friss jelentése hozta ki, hogy az elmúlt tíz évben 2 ezer milliárd dollárt költött a világ az éghajlatváltozás okozta katasztrófákra, amely nagyságrendben már a 2008-09-es pénzügyi válság költségeivel összehasonlítható. Innen szép nyerni! 

 

🙈A demokráciáról általában: mi van olyankor, amikor a szavazók nem érzik, hogy már nincs működő jogállam körülöttük? Szűcs Ferenc Defacto-elemzése a Telexen!

45 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Kérem tárcsázza Putyint! | Heti Feledy

Sziasztok! Az eheti hírlevélben kicsit lecsavarjuk az USA-belpolitikát (helyette meghallgathatjátok az Amerikánó #9 záróepizódot! ), és...

Itt az igazi cinkelt játszma | Heti Feledy

Sziasztok!   Az amerikai elnökválasztással élő adásban foglalkozunk kedd éjféltől, úgyhogy ebben a 12 órával korábbra hozott hírlevélben...

Árnyékhatalom és értetlenség | Heti Feledy

Sziasztok!  A választási szuperév a múlt hétvégén a bolgár és a grúz parlamenti választást hozta magával, tele tanulságokkal. A november...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page