top of page
Szerző képeFeledy Botond

Várhegyi ingatlan lassan minden brüsszeli kilátás nélkül | Heti Feledy

👮🏻‍♀️ “Nem fogjuk tiszteletben tartani, sem alkalmazni azokat az uniós ötleteket, amelyekről biztos, hogy sértik a biztonságunkat. Itt a migrációs paktumról beszélek”ez a két mondat egy ismerős közép-európai vezetőtől származik. De nem attól, akire először gondolnánk! Itt ugyanis Donald Tusk lengyel miniszterelnökről van szó, aki a belpolitikai szorítóban úgy döntött, felveszi a kesztyűt a Jog és Igazságosság párt migrációs agendájával, és a Belaruszból áramló menekültek kapcsán beleáll a konfliktusba Brüsszellel.


 

A sármmal lehet élni és visszaélni a politikában is! Vezetőink sármja: Trumptól Magyar Péterig, Orbántól Kim Dzsongunig beszélgettünk a jelenségről Sonnevend Júliával, a New York-i New School for Social Research kutatójával a Feledy Podcast friss adásában

 

🇪🇺 EiT napirend. A magyar miniszterelnök pénzkifizetési akadályozásai most két fronton kerülnek napirendre. Egyrészt adott az Európai Békekeret, amelyből bő egy éve nem tudják a tagállamok lehívni az Ukrajnának átadott hadikészleteik helyébe vásárolt új eszközök árát (tehát tulajdonképpen hadi modernizáció finanszírozása zajlott, amiből Magyarországot a kormánya tudatosan kivonta). Itt konszenzus szükséges, mivel nem uniós büdzséről, hanem külön összedobott alapról van szó, de ha átcímkéznék önkéntes befizetésnek a hozzájárulásokat, akkor a Külügyi Szolgálat (EEAS) szerint jogi kiskapu nyílna ahhoz, hogy a magyar hozzájárulást ne kelljen bevárni az EU26-nak

  • A másik ügy még pikánsabb, mert a Politico szerint (is) Trump előzetes kiszolgálásáról van szó Orbán által. Itt a G7, EU és az USA közös ukrán finanszírozása van napirenden, amely nagy vonalakban azt jelentené, hogy a nyugati bankokban lefoglalt orosz vagyon (több mint 200 milliárd euró) jövedelmeinek terhére hiteleznék az ukrán költségvetést. Tehát nincs vagyonelkobzás, mint a korábbi szigorúbb ötletekben, csak a kamatokat Kijev felé fordítanák hitel formájában. 

  • Ehhez annyit kért az USA az EU-tól, hogy a kiszámíthatóság végett a féléves uniós szankciós csomagokat 36 hónaposra váltsák, mert jogi értelemben ezek összeérnek. 

  • Ehhez viszont Orbán konszenzusa is kell, amire eddig semmi esély se mutatkozik, és az jön ki a magyar diplomácia folyosóiról, hogy a magyar fél ezt el akarja húzni a november 5-i amerikai elnökválasztásig. Ha Budapest nem adja meg hozzájárulását, akkor az USA jelezte, hogy az EU lépésváltása hiányában lehet, hogy jóval kevesebb pénzt tenne bele egy “komolytalanabb” javaslatba. 

  • Japán és Kanada G7-államként szintén beállt a kezdeményezés mögé, a Világbank már nekifogott a speciális számla megnyitásának. 50 milliárd dolláros csomagról van szó, amelynek tehát a fedezete megvan. Itt nem lehet a magyar érv a magyar adóforintok védelme, csak és kizárólag a külföldi partnerek szolgálata: Trump és/vagy Putyin. 


Az Európai Néppárt ezzel a képpel gondolt vissza a strasbourgi vitára. Alighanem a legszemélyeskedőbb grafikája a párttörténetnek.

Forrás: X [ https://x.com/EPPGroup/status/1843947013467201621 ]

🫅 Adj király katonát! Hogy a magyar külügyminiszter mozgásából mire lehet következtetni a fenti kérdés kapcsán? Nézzük a tényeket. A háború kezdete óta 11. alkalommal látogatott el Oroszországba Szijjártó Péter a múlt héten. A Gazprom eseményén újra kiállt az orosz gáz mellett, amelyre egyébként épp azokban a napokban az európai partnerek Strasbourgban tettek megjegyzést. Ez a mennyiségű  utazás még békeidőben is gyanúsan sok egy 2 és fél éves időszakra, úgy is mondhatjuk, hogy a magyar külügyminiszter aligha járt ennyiszer bármely szövetséges országban. És a minszki túrákat nem is számoltuk

  • Diplomatikusnak gondolta Szijjártó, hogy Magyarország legfőbb NATO-szövetségesét épp az orosz állami hírügynökségnek adott nyilatkozatában kritizálja. Ha nem járnánk a heti szintű stuntokban derékig, akkor meg tudnánk és meg is kellene lepődni ezen. Szijjártó makulátlan orosz apologéta lett a háború alatt. Simán beleszól más országok belügyeibe, választásaiba a Fidesz, miközben számon kér másokat ez ügyben, ha úgy tetszik neki. 

  • Eközben orosz barátaink az olasz barátainkhoz tartozó gabonaszállítmányt kilőtték a tengeren: orosz rakétatalálat érte a teherhajót Odessza közelében. 

  • Ha ez nem lenne elég: a holland parlamentben két párt is bedobta, hogy Magyarország tagságát fel kellene függeszteni a schengeni övezetben, hogy az orosz “munkaerőként” érkező szabotőrök, kémek és ellenfelek ne juthassanak tovább olyan egyszerűen más európai országokba. 

  • Csak hogy fejünk kapkodása ne álljon meg a bekezdés végére: a műtrágya-diplomácia szakadatlan, mert az EU-s tagok – élükön a lengyelekkel, franciákkal és németekkel – radikálisan növelték az orosz importjukat, idén augusztusig kb. 1,1 milliárd eurót kifizetve Moszkvának. 

 

👀 Szabotázs. Sajnos a magyar sajtóban a mai napig mínuszos hír a legtöbb esetben, hogy európai és NATO-szövetségeseinkkel szemben mennyire strukturált orosz szabotázsakciók zajlanak. A németeknél egy DHL-csomag még szerencsére a repülőgépbe való bepakolás előtt, a földön robbant fel, egyébként vitte volna magával a gépet is. A brit MI5 főnöke arról beszélt a múlt héten, hogy a korábbiaknál is nagyobb utcai erőszakhullámot szeretnének az oroszok kiváltani – nemcsak a brit szigeten, hanem Európában is. 

  • Az MI5 hozzátette, hogy a brit területeken az elmúlt időben 20 iráni műveletet állítottak le, és 43 tömeggyilkos akciót akadályoztak meg. A másik döbbenetes adat, hogy 20 ezer főt próbáltak meg pusztán a LinkedInen keresztül megkörnyékezni az MI5 szerint a kínai szolgálatok, hogy érzékeny információkat adjanak át számukra.

  • A szaporodó szabotázsok miatt a német kormány szigorította a közszolgák átvilágításának szabályait. A Bundeswehren, azaz a német szövetségi hadseregen belül is infiltrációról beszélnek. 

  • A Bundestagban hétfőn a három német titkosszolgálati szervezet vezetői együtt számoltak be a képviselőknek az országra leselkedő új veszélyekről, és arról, hogy az oroszok hogyan ragadnak meg minden eszközt a biztonságérzetünk aláásására. (Vajon mikor lesz a magyar Országgyűlésben érdemi párbeszéd erről? Jó, jó, költői kérdés volt.)

  • Az USA-ban egy nemzetbiztonsági szempontból kiemelt helyszín körül 17 napon át ismeretlen drónok repkedtek, ám mivel belföldön az amerikai hadsereg bevetése erősen korlátozott, nem lőtték le őket. 

  • A kínai kémkedés nyugati jelenléte olyan aggasztó mértékben fokozódik, hogy arról megint külön cikkek születtek, a lényeg, hogy amíg a gazdaság Kínában gyengélkedik és Hszi hatalmi paranoiája nem csökken, addig úgy látszik, hogy a szolgálati intenzitást csavarja felfelé

 

🪖 Ukrán front. Zelenszkij mini európai körúton járt, hogy újabb eszközök és támogatások ügyében győzködje partnereit. Eközben Ukrajna úgy tűnik, egyes fegyverek kapcsán újra engedélyezheti az exportot, mert van, amiből már túlkapacitással rendelkezik, illetve hogy elérje a méretgazdaságos üzemet például a dróngyártásban.

  • Az amerikai erők európai parancsnoka összerakott egy listát, hogy mit nem adtak át az ukránoknak, ami pedig nagyon szükséges lenne – nem is csak fegyverekről van szó, hanem például biztonságos kommunikációs eszközökről. 

  • Német katonai vezetőtől is érkezett egy érdemi interjú a múlt héten, teljesen ukrán-párti attitűddel. A német, illetve az európai szövetségesek valódi stratégiai elképzelése egyre nehezebben tapintható ki, zajlik a társadalmi polarizáció kialakulása a témában, holott akár Trump, akár Harris elnöksége esetén kulcskérdés, hogy Európa hogyan kapcsol nagyobb önállóságra és kezeli az orosz kihívást. A Kreml viszont a szabotázsakciókkal, finanszírozott pártokkal és a sikeres stratégiai korrupcióval ügyesen akadályozza a döntéshozatalt Európában. 


⚡Az unióból 15 ország megegyezett tavaly, hogy 2050-ig 50%-kal növelik a nukleáris kapacitást. Ez elvileg nagyobb méretben csökkenthetné a gázfogyasztást, mint ami az orosz export volt a háború előtt, tehát nem mindegy, hogy lesz-e elegendő tőke a beruházásokhoz. 

Amerikánó sarok. Hallgassátok meg a legutóbbi adást, és csütörtök reggel érkezik a következő! Már nincs sok hátra november 5-ig, amikor éjféltől készülünk Nektek élő eredményváróval a Partizánon! Ami az amerikai eseményeket illeti, csak pár villanás erejéig: 

  • Bár évtizedeken keresztül hagyomány volt, hogy a CBS 60 minutes műsorába ellátogatnak az elnökjelöltek, idén ezt Trump lemondta, ahogy a következő vitát Harrisszel is (noha azt a Fox News szervezte volna). A 2020-as Trump 60 minutes se sikerült perfektre

  • A figyelem egyre kisebb, jól körberajzolható választói csoportokra irányul az ingaállamokban. Harris stábja a michigani munkások miatt aggódik, illetve Obama is próbálta a fekete fiatal férfiakat megszólítani, nem túl ügyesen. A hispanók közt sem áll túl jól. 

  • Trump kampánya arra számít, hogy a saját szavazói elmennek majd választani, így elsősorban a korábban nem-választókat vagy ritkán szavazókat célozzák helyi kis önkéntes csapatokkal. 

  • Elon Musk republikánus lelkesedését biztos, hogy több forrás táplálja, köztük a több mint tucatnyi gyermekéből egy, aki nemváltó műtéten esett át, és 2022 áprilisa óta megszakította apjával a kapcsolatot. Azóta a “woke vírus” kiirtásán dolgozik.


 

Ezt a dalt mindenkinek küldjük, aki a politikai szatírát szereti! :-) Trump springfieldi macskaevős megjegyzése nemcsak a mémbirodalmat borította fel, hanem a zenei szcénát is! 

 

További olvasnivalók

79 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page